


Masker har använts i många kulturer, i alla tider, och för olika syften. I Europa har de använts vid t.ex hovens fester, vid julupptåg, på landsbygden eller som skydd. Nutida vanliga masker är julaftonens tomtemask och läskiga eller roliga masker vid Halloween. Genom att tillverka en egen mask får du chans att prova en urgammal tradition, du får arbeta med en billig och enkel teknik: papier maché, och du får öva din kreativitet och skaparkraft. Din mask skall ha minst ett öga, nästa/nos, mun samt någon typ av öron. Resten bestämmer du själv.
UPPGIFTEN
- PLANERING Masker med magi Här kan du läsa vad det är vi skall göra och vad som kommer att bedömas.
- ”Loggbok mask” Här ser du vad som skall finnas med i din ”Loggbok” som du gör i en Presentation i Classroom. (bedömningsuppgift)
ARBETSBESKRIVNING

Skisser och ritning:


♦
Arbetsgång:











♦
AKRYLFÄRG

Akrylfärg är en plastbaserad färg som fäster på de flesta underlag. När färgen är torr är den vattenfast och kan inte lösas upp av vatten. Tänk därför på att skydda kläder och underlag så att du inte får fläckar.
Eftersom färgen innehåller plast bör så lite som möjligt hamna i avloppet. Vi arbetar därför på papptallrikar och slänger tallriken när vi är klara. Skölj alltid penseln i kallt vatten. Sköljvattnet går att hälla i vasken, men torka gärna av penseln med en pappersservett innan du sköljer den.
Ta ut så lite färg du kan på tallriken, då färgen är dryg och räcker länge. Måla gärna flera lager för bästa effekt. Detta gäller speciellt de ljusa färgerna, som annars kan vara svåra att få helt täckande.
INSPIRATION
Se hur man kan teckna ett ansikte med rätt proportioner:
Ansiktets proportioner:

Olika uttryck:

Exempel på traditionella masker från olika kulturer


















KARNEVAL och TEATER
Många städer runt om i världen har årliga karnevaler eller teaterföreställningar utomhus på somrarna. I Lund har studenterna karneval vart fjärde år. Här följer några exempel på karnevaler och teatrar runt om i världen med häftiga masker och dockor.
♦
♦
