


Masker har använts i många kulturer, i alla tider, och för olika syften. I Europa har de använts vid t.ex hovens fester, vid julupptåg, på landsbygden eller som skydd mot onda andar. Nutida masker är julaftonens tomtemask och läskiga eller roliga masker vid Halloween. Genom att tillverka en egen mask får du chans att prova en urgammal tradition, du får arbeta med en billig och enkel teknik: papier-maché, och du får öva din kreativitet och skaparkraft. Din mask skall ha två ögon, en nästa/nos, mun samt någon typ av öron. Resten bestämmer du själv.
UPPGIFTEN
- Masker med magi Här ser du vad vi skall göra och vad som blir bedömt.
- Loggbok mask Här ser du vad som skall vara med i loggboken (Inlämnningsuppgift)
INSPIRATION
Se hur man kan teckna ett ansikte med rätt proportioner:
Ansiktets proportioner:


AKRYLFÄRG
Akrylfärg är en plastbaserad färg som fäster på de flesta underlag. När färgen är torr är den vattenfast och kan inte lösas upp av vatten. Tänk därför på att skydda kläder och underlag så att du inte får fläckar.
Eftersom färgen innehåller plast bör så lite som möjligt hamna i avloppet. Vi arbetar därför på papptallrikar eller wellpapp, och slänger tallriken när vi är klara. Skölj alltid penseln i kallt vatten. Sköljvattnet går att hälla i vasken, men torka gärna av penseln med en pappersservett innan du sköljer den.
Ta ut så lite färg du kan på tallriken, då färgen är dryg och räcker länge. Måla gärna flera lager för bästa effekt. Detta gäller speciellt de ljusa färgerna, som annars kan vara svåra att få helt täckande.
ARBETSBESKRIVNING

Skisser och ritning:


Arbetsgång:











♦
Exempel på traditionella masker från olika kulturer


















KARNEVAL och TEATER
Många städer runt om i världen har årliga karnevaler eller teaterföreställningar utomhus på somrarna. I Lund har studenterna karneval vart fjärde år. Här följer några exempel på karnevaler och teatrar runt om i världen med häftiga masker och dockor.
♦
♦

